Yurtdışı

Bangkok: Genç Bir Seyahat Rehberi

Bangkok Güney Tayland'da egzotik, arkadaş canlısı ve güzel bir şehir. Tayland'ın başkenti, sekiz milyondan fazla insanı var ve ülkenin kültür merkezidir. Çirkin gece hayatı ve güzel tapınakların, lezzetli yemeklerin ve bunaltıcı sıcağın, kalabalık sokakların ve büyük pazarların yeridir. Şehirde görülecek ve yapılacak hiçbir şey yok, ancak Bangkok'ta seyahat ederken de akılda tutulması gereken birçok seyahat ipucu var.

Bazı Temel Bilgiler

Tayland Bangkok'ta konuşulan ana dildir, ancak gelişen turizm endüstrisi nedeniyle birçok insan İngilizce konuşmaktadır (yine de birkaç Tay ifadesini öğrenin – çaba takdir edilecektir).

Para birimi Baht (THB), genellikle sokakta "Banyo" yanlış yazılmış. Bir ABD doları yaklaşık 31 Baht. Tayland'da fiyatlar çok ucuz, Tayland'ı Batılı turistler için önemli bir sıcak nokta yapıyor. Diğer birçok ülkede olduğu gibi hizmetlerde veya restoranlarda bahşiş vermek zorunda değilsiniz, ancak kesinlikle takdir ediliyor.

Tayland'ın herhangi bir yerine seyahat ederken ciddiye almanız gereken birkaç kültürel tabu ve yasa vardır:

  • Bir Budist tapınağını ziyaret ederken, muhafazakar giyin ve girdikten sonra ayakkabılarınızı çıkarın. Kimse meditasyon yapıyorsa veya ritüel sırasında önceden izin almadan fotoğraf çekmeyin.
  • Başka bir kişinin kafasına (bir çocuğun kafasına bile) dokunmak dini bir hakarettir ve yapılmamalıdır. Başka bir kişinin ayağına dokunmak saf olmayan bir eylemdir ve kaçınılmamalıdır. Ayağınızla bir şeye işaret etmek de yapılmaz.
  • Dişiler asla bir Theravada keşişine dokunmamalıdır, ancak keşişler genellikle erkeklere ve hatta kadın çok hasta ise dişilere dokunur.
  • Asla herkese açık bir sevgi gösterisine girmeyin.
  • Tayland Kralı, Thais tarafından saygıyla tutulur. Kral yasal olarak "dokunulmaz" ve hiçbir şekilde "saygısız" olarak yorumlanabilecek her şeyi söylemek veya yapmak yasal bir suçtur. Bu ciddi bir konu. Bir ihlal sizi tutuklayıp cezaevine sokabilir. Bu bir şaka değil.

Yemek ve su

Gıda ve su güvenliği de bir diğer önemli konudur. Otelinizde veya restoranlarda musluk suyunu içmeyin ve asla buz kullanmayın. Sadece şişelenmiş su için. Sıcakta bozulabilecek sokak yemekleri yemeyin. Tayland mutfağı lezzetli ve neredeyse her yerde sokak satıcıları olmasına rağmen, Bangkok'ta bu yiyeceklerden hasta zaman geçirmek istemezsiniz.

Sokaklar

Bangkok'ta trafik ezici – son derece sıkışık ve hatta karşıdan karşıya geçmek tehlikeli! Büyük nüfus nedeniyle, ulaşım için birçok seçenek var: Metro, SkyTrain, tekne ağı, otobüsler, taksiler ve tuk-tuklar.

Her ne kadar üç tekerlekli, motorlu tuk-tuklar şehri dolaşmanın en uygun maliyetli yolu olmasa da (içeri girmeden önce bir fiyat üzerinde anlaşmaya varın – bazen çok ucuza gidebilirsiniz!), Bangkok sadece en az bir kez binmeye değer olduğunu!

Satılık Sex

Bangkok, hem düz hem de eşcinsel olmak üzere gelişen ve aşırı aktif bir seks ticaret endüstrisine sahiptir. Birçok kadın ve erkek fahişe HIV pozitiftir. Ziyaretçilerin belirli bir yüzdesi cinsel isteklerini ve fantezilerini tatmin etmek için Tayland'a geliyor. Bu nedenle, özellikle Tayland'a erkek ziyaretçilerin havaalanına ve Bangkok'un kırmızı bölgelerine inerken oldukça agresif bir şekilde önerileceğini unutmayın. Sadece "hayır" demeye özen gösterin, çocuklar ilginizi çekmemeye çalışın yoksa satış sahaları daha agresif ve talepkar hale gelecektir.

Tapınaklar ve Saraylar

Bangkok, tapınak ve sarayların bolluğu ile bilinir. Bunlar:

Büyük Saray belki de en görkemli olanıdır. Kralın bu büyük ikametgahı, her biri diğerinden daha güzel olan birçok binadan oluşur. Keşfetmek saatler alabilir ve kesinlikle 400 Baht (yaklaşık 13 ABD doları) giriş ücretine değer.

Zümrüt Buda TapınağıWat Phra Kaew, ulusal bir anıt ve görülmesi gereken bir yer – Bangkok'taki zamanımın en unutulmaz manzaralarından biriydi. Girmek için çok muhafazakar giyinmelisiniz, bu yüzden önceden plan yapın.

Yatan Buda Tapınağı, Büyük Saray'ın yakınında bulunan Wat Pho, son derece unutulmaz bir tapınak. Güzel bahçelere, heykellere ve 150 metre uzunluğundaki altın bir Buda heykeline ev sahipliği yapmaktadır. Giriş ucuz (20 Baht, yaklaşık 60 ABD senti) ve burada bulunan ünlü Tayland masaj okul size sadece 200 Baht (yaklaşık 6,50 $) için bir saatlik masaj alabilirsiniz!

Şafak TapınağıWat Arun, görülmesi gereken inanılmaz bir tapınak. Chao Phraya Nehri üzerinde bulunur ve yüksek renkli kuleleri ve Ordinance Hall ile bilinir. Sadece 50 Baht (1,60 $ ABD) için bu cazibe nehrin güzel manzaralarını sunar ve Budizm hakkında büyük bir fikir verir.

Piyasalar

Bangkok etkileyici sayıda pazara sahiptir ve Tayland kıyafetleri, yiyecek ve el sanatları satın almak için mükemmel yerlerdir. Bazı oldukça şaşırtıcı fiyatlar bulabilirsiniz, ancak pazarlık etmeye hazır olun-neredeyse her zaman daha ucuz bir fiyat için pazarlık yapabilirsiniz! Ama dolandığınızı düşünüyorsanız, uzaklaşmaktan korkmayın.

Piyasalardaki kişisel eşyalara dikkat edin. Gizlenen yankesiciler var.

Bir hafta sonu şehirde iseniz, Chatuchak Hafta Sonu Pazarıhayal edebileceğiniz her şeyi sunan binlerce tezgahı var. Kalabalık olmasına rağmen (sabah çok sıcak olmadan önce gitmeyi deneyin), sadece büyük ve Tay kültüründe çok zengin bir şey yaşamak için bir gezi değer.

Gerçekten ilginç bir başka pazar Damnoen Saduak Yüzen Market. Satıcıların hepsi küçük teknelerdedir ve öncelikle meyve ve sebze satmaktadırlar. Karada ayakta durma veya küçük bir tekne kiralama seçeneğiniz de var. Bu oldukça turistik olmasına rağmen, dünyada yüzen pazarlara sahip başka yerler yok!

Müzeler

Daha az kalabalık bir yeri tercih ederseniz, Bangkok'un ilginç ve çekici birçok müzesi vardır. Özellikle tavsiye ettiğim iki tane var:

Ulusal Müze Tay sanat ve mimarlık büyük bir koleksiyon ile çarpıcı bir yapıdır.

Jim Thompson Evi sanat, antikalar ve hem Tay hem de Avrupa iç tasarımının ilginç bir karışımını barındıran oldukça büyük bir bileşiktir.

gece hayatı

Gerçekten eşsiz bir gece hayatı arıyorsanız, Bangkok'ta çok kalıcı bir izlenim bırakacak iki nokta var.

Soi kovboy şehrin çok turist ağırlıklı seks bölgesi – floresan ışıkları ve go-go barlarla dolu bir sokak.

Khao san yoluBu arada, Bangkok'ta gittiğim en havalı yerdi. Çok sayıda kulüp ve ucuz barlar olsa da (mobil barlar da gerçekten popülerdir), ayrıca Tay restoranları, Batı fast-food zincirleri, kafeler, sokak satıcıları ve sanatçılar ve dünyanın her yerinden insanlar eğlenmek ve eğlenmek Kent. Tayland'ın Batı ile buluştuğu bir yer ve bu kadar çok kültürün harmanı Khao San Road'u ilginç bir yer haline getiriyor.

Bangkok, görülecek ve yapılacak şeyleri olmayan hızlı tempolu bir şehir. Oldukça sıcak ve kalabalık olsa da, muhteşem sarayları, müzeleri ve tapınakları, aktif gece hayatı ve güçlü kültür anlayışı Bangkok'u dünyanın en eğlenceli ve heyecan verici şehirlerinden biri haline getiriyor!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı