Yurtiçi

Erzurum Gezilecek Yerler

Erzurum, ülkemizin en değişik ve gezilesi illerinden birisi olarak biliniyor. Tarih kokan bu kent gerçekte çoğu değişik kültüre de ev sahipliği yapıyor. Yanlızca tarihi ve kültürel geziler değil bu arada değişik lezzetleri tadabilmek için de açmış kollarını sizi bekliyor. Peki Erzurum’da gezilecek yerler nerelerdir? Bu güzel şehirde neler yapılabilir? Derhal anlatalım!

Çift Minareli Medrese

Şehrin ve hem de ülkemizin en ehemmiyetli yapılarından birisi olarak sayılan Erzurum Çift Minareli Medrese, Selçuklu döneminde yaptırılmıştır. Ama kim doğrulusunda yapıldığı hususu hala aydınlatılamamıştır. Bu nedenden dolayı medrese ile ilgili çoğu efsane dönmektedir. Bunlardan en fazla bilineni ise minarenin sol yarısının usta, sağ yarısının ise çırak doğrulusunda yapılmasıdır. Sağ doğrultu her geçen gün henüz güzel tek hal almaya başlar. Çırak da bunun üstüne ustadan su ister. Usta, çırağının kendisinden su istemesine gocunur ve gururu kırılır. Kendini minareden aşağı atar. Bu vaziyete üzülen işçiler de işlerini yarım bırakır gider. İşte sağ ve sol taraftaki değişiklik bu efsaneden ötürüdür.

Erzurum Kurultay Binası

Erzurum Mondoros Mütarekesi’ne göre “Ermeni Vilayeti” olarak gösterilmektedir. Bunun neticeninde Doğu Anadolu halkı hakkını savunmak için tek cemiyet kurar. Tek şubesini de Erzurum’a açar. Mustafa Kemal Paşa da Erzurum’a gelerek vatanı kurtarma çalışmaları resmi tek biçimde burada başlar. 1919 seneninde uygulanan kurultayda ise kurultay başkanı olarak seçilir. Erzurum Kurultay Binası “Manda ve gözetim kabul edilemez” gibi oldukça önemli tek hükmün çıkmasına ev sahipliği yapar.

Narman Peribacaları

Peri bacaları, doğanın en güzel oyunlarından birisidir. Biraz biraz kayaların muhtelif etmenlerle aşınması neticeninde meydana gelir ve tabiatta resim tek şova imza atar. İşte bu peri bacalarından birisi de bu kentte bulunmaktadır. Erzurum’un gezilecek en güzel yerleri arasında bulunan Narman Peribacalarını mutlaka es geçmemelisiniz.

Palandöken Kayak Merkezi

Kış sporlarını seviyorsanız kesinlikle Erzurum Palandöken Kayak Merkezi’ne uğramalısınız. Bilhassa kaymaya meraklı olan her fert bu güzel alanda bu sporu icra etmeli. Hem konaklama hatta kayak dersi alma imkanınız da bulunuyor.

Erzurum Kalesi

2 bin metre yüksekliğe inşa edilmiş olan Erzurum Kalesi, Roma İmparatoru Theodosius doğrulusunda yaptırılmasıyla bilinmektedir. Külüstür zaman ardından Türkler doğrulusunda kışla şeklinde de kullanılmıştır. Içinde saat kulesi ve kale mescidi de yer alıyor. Bu da Türk mimarlığı örneklerindendir.

Nene Hatun Kabri ve Aziziye Tabyası

Osmanlı Rus muhabereyi esnasında Doğu Anadolu’da inşa edilen 22 tabya, Erzurum’un kesinlikle görülmesi lüzumlenen en ehemmiyetli illerinden birisidir. Bu tabyalar kenti savunma emeliyle inşa edilmiştir. Burada Erzurum halkı Osmanlı’ya takviye vermiş ve Ruslar kentten püskürtülmüştür. Bu nedenden dolayı de ayrı tek dikkate sahiptir.

Nene Hatun ise Erzurum’u korumaya koşmuştur. 3 maaş bebeğini bırakıp vatanını koruyan bu bayanın kabri de Aziziye Tabyası’nda yer almaktadır.,

Üç Kümbetler

Üç kümbetler, Selçuklu devresine aittir. Abide mezardır ve en büyüğü Buyruk Saltuk’a aittir. Ama başka kümbetlerin kime ilişkin bulunduğu hala öğrenilememiştir. Bu abide mezarların yanısıra tek de ufak tek yapı bulunmaktadır. Orta Asya Türk takviminde sarfedilen çoğu hayvan figürü bu kümbetlerde yer almaktadır. Anadolu’da bulunan en güzel abide kabirler olarak kabul edilir.

Erzurum Atatürk Evi

Mustafa Kemal Atatürk’ün kurultay hasebiyle geldiği Erzurum’da konakladığı ev ardından müze olarak 1984 seneninde halka açılmıştır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı