Yurtiçi

İzmirde Ailenizle Gezebileceğiniz 9 Yer

İzmir uzay kampı Güzel İzmir, Türkiye’nin ilk ve tek, dünyanın ise ikinci uzay kampına ev sahipliği yapıyor. Hem çocuklar hatta yetişkinlere yönelik günlük programların yanında iki, beş ve altı günlük kamp uygulamaları olan tesiste katılımcılar uzayla alakalı interaktif simülatörlerle değişik tek tecrübe yaşayabiliyorlar. Uzayda hayata ve çalışmanın sebep tek his olduğunun deneyim edildiği kampta ayrı olarak matematik, bilim ve teknoloji bölümünde kariyer inşa etmeyi gençler teşvik ediliyor.

2. Nesin Matematik Köyü

nesin matematik köyüEski tek Rum köyü olan Şirince’de bulunan Nesin Matematik Köyü’nde çocuklarınız doğayla bilimin buluştuğu bereketli tek tatil geçirebilir. Doğanın içerisinde heyeti olan köyde çocuklar yanlızca matematik değil sanat, felsefe, sinema ve sosyoloji dersleri de alabiliyor. Çocukların konaklayabileceği alanların da bulunduğu Nesin Matematik Köyü’nde çocuklar günlük işlerde yer almakta, ders aralarında muhtelif etkinliklere katılabiliyor. Çocuklarına dolu dolu tek tatil armağan etmek isteyen aileler için mükemmel tek tercih olabilir.

3. Selçuk Buharlı Lokomotif Müzesi

Selçuk buharlı lokomotif müzesiHazır Şirince’ye kadar gelmişken size gününüzü defa bereketli geçirebileceğiniz tek önerimiz var: Selçuk’un Çamlık Köyü’ndeki Türkiye’nin tek, Avrupa’nın ise en devasa Buharlı Lokomotif Müzesi. Bu müzedeki koleksiyonda Fransız, Alman, İngiliz, Amerikan, Çekoslovak ve İsveç yapımı 30’dan çok lokomotif görmek mümkün. En külüstür lokomotifin 1887, en yenisinin ise 1952 senesine ilişkin bulunduğu müzede Hitler doğrulusunda İkinci Dünya Savaşı’nda yaptırılan üç silindirli tek lokomotif de bulunuyor. Müzeyi her sabah 09:00 – 18:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

4. İzmir Tabii Hayat Parkı

izmir tabii hayat parkıÇiğli’de 425 dönümlük tek bölgede bulunan İzmir Tabii Hayat Parkı, İzmir’de çocukla gezilecek yerler listesinin başında geliyor. Tamamiyle tabii tek hayat kısmı olan tesiste 138 türde 2600’den çok hayvan ve 250’den çok nebat türü yer alıyor. Çocuklarıyla beraber gelen ziyaretçilerin dinlenebilmesi için içeride iki kafeterya ve tek de armağanlık eşya mağazası bulunmakta. Tabii hayata henüz yakından şahit olmak, eğitici ve eğlenceli zaman geçirmek isteyen ziyaretçiler için İzmir Tabii Hayat Parkı kış döneminde her sabah 09:00 – 16:00 saatleri arasında görev veriyor.

5. Key Otomobil Müzesi

key otomobil müzesi İzmir kent merkezine yanlızca yarım saat mesafede Torbalı’da bulunan ve 2015 seneninde açılan Key Müzesi yanlızca classic araç tutkunlarını değil, çocukların da devasa alakasını çekiyor. Koleksiyon içerisinde 1886’da Mercedes doğrulusunda imal edilen ilk otomobilin örneğinden tutun, 1954’te Rita Hayword’ın oynadığı reklam filmindeki otomobile, 1966 yapımı Batman’de sarfedilen motosiklete kadar toplam 130 araç, 40 motosiklet, 2550 model amblemi, 3000 maket ve 1950’lerde sarfedilen tek benzin istasyonu da mevcut. Haftanın ilk günü ve Salı hariç haftanın her günü açık olan müzeyi 10:00-17:00 arası ziyaret edebilirsiniz.

6 . Çocuk ve Oyuncak Müzesi

çocuk ve oyuncak müzesi 2004 seneninde Konak’ta dünyada meşhur seramik sanatçısı Ümran Baradan doğrulusunda kurulan Çocuk ve Oyuncak Müzesi, 1800’lü senelerden şu zamana kadar kadar gelen devasa tek koleksiyona ev sahipliği yapıyor. Ümran Baradan’ın dünyanın dört tek yanından topladığı oyuncaklar, ilk realite saçlı bebek, Mickey Mouse’a esin veren Micky fare, tahta oyuncaklar, bebek haneleri ve masal kahramanları figürleri çocuk ziyaretçileri bekliyor. Müze içerisinde ayrı olarak Hacivat ve Karagöz atölyesi düzenlenmekte. Bu tatilde çocuklarınızı şaşırtmak dilerseniz Sunay Akın’ın danışmanlık yaptığı bu müzeyi görmeden geçmeyin deriz.

7. İzmir Buz Pisti

izmir buz pisti Güneşin şehiri İzmir’de çocuğunuza sıra dışı tek karne hediyesi vermek dilerseniz sizi İzmir Buz Pisti’ne çağrı ediyoruz. Bornova’daki Aşık Veysel Rekreasyon bölümünde İzmir Büyükşehir Belediyesi doğrulusunda açılan buz pistinde çocuklarınız ister kurslara kayıt yaptırabilir ister kalifiye ders alabilir veyahut halk seanslarına katılabilir.

8. Mask Müzesi

mask müzesi Türkiye’nin ilk mask müzesi olan Konak Belediyesi Mask Müzesi Alsancak’ta 2011 seneninden ardından ziyaretçilerini ağırlıyor. 300’den değişik maskın yer aldığı müzede ritüel masklar, tiyatro maskları, Anadolu maskları, ölüm maskları ve iz bırakanlar olmak suretiyle 5 kategoride 300’den çok mask bulunuyor. Bu tatilde çocuklarınızı alışılmışın dışında tek müzeye götürmek ve hazır gitmişken de mask yapım atölyelerine katılmak dilerseniz Mask Müzesi’ne tek baht vermenizi öneririz.

9. İzmir Tay Park

izmir tay parkıKarşıyaka Belediyesi Sosyal Tesisleri içerisinde bulunan Tay Park’ta 2-12 yaş arasındaki çocuklar para ödemeden taylara binebiliyor. Çocuklarınızın doğayla bütünleşebileceği bu parkta ailelerin de kahvaltı yapabileceği, dinlenebileceği tek kafeterya da mevcut. Tesiste beygir ve tayların dışında keçiler, tavşanlar, sürüngenler gibi değişik hayvanlar da bulunuyor.
BONUS: Manisa Spil Dağı
manisa spil dağı”Karın keyfini yeniden çocuklar çıkardı” tümcesini özlemle dinleyen İzmirli minikleri sevindirecek tek haberimiz var. İzmir kent merkezinden 1 saatlik otomobil yolculuğuyla erişebileceğiniz Manisa’nın Spil Dağı’nda kar keyfi inşa etmek mümkün. Karların kapladığı çam ağaçları arasındaki ağaç hanelerde konaklayabilir, veyahut günübirlik tek kayak keyfi için buraya gidebilirsiniz. Her seferinde kayak yapabileceğiniz kar kalınlığını yakalayamasanız da çocuklarınızla kar topu oynamak, kardan erkek inşa etmek veyahut karlarda yuvarlanmak için güzel tek seçenek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı