Yurtiçi

Kapadokya Hakkında Kısa Bilgi – Türkiye

Kapadokya, Türkiye'nin İç Anadolu bölgesinde bir bölgenin adıdır.

Bir şehir değil. Kayseri'nin Nevşehir iline bağlı bir ilin parçası olan bir ilçedir.

Coğrafi oluşumu ile dünyada eşsiz Kapadokya. İsminin kökeni 'Güzel Atlar Kenti' anlamına gelen 'Katpadukya' kelimesinden geliyor.

Kasaba, volkanik patlamalar tarafından üretilen şehrin coğrafi şekillerini etkileyen rüzgarlar ve yağmurlardan oluşur.

Kasabanın ilk sakinleri Paleolitik Çağ'a aittir. Ancak ilk yazılı kanıt Hititlere aittir. Hititlerin bir zamanlar yaşadığı topraklar, Hıristiyanlığın en önemli merkezlerinden biri haline geldi. Mağaralara oyulmuş evler ve kiliseler, inanmayanların zulmünden kaçan Hıristiyanlar için çok önemli bir sığınak haline gelmiştir.

Kapadokya kenti doğanın ve tarihin birleştiği bir bölgedir. Doğal olaylar çok ünlü Peri Bacalarını oluşturmuştur ve tarih boyunca insanlar bu bacalara evler, kiliseler ve hatta barınaklar oymuştur. Tarih boyunca ticaret kolonileri barındıran Kapadokya kenti İpek Yolu'nun da en önemli kavşak noktalarından biri haline geldi.

Bugün, her yıl birçok yabancının ve yerel halkın ziyaret ettiği turistik bir cazibe noktasıdır. Çok turistik bir yer olmasına rağmen, Kapadokya'ya bir bütçe gezisi arıyorsanız, birçok makul alternatif var.

Kapadokya Hakkında Kişisel İzlenim: 2001 yılında Kapadokya'ya gittim.

Orada bizim aile arabasıyla gittik. Kocam arabayý sürüyordu. İstanbul'dan bir geceydi. Birkaç saat uyanık kaldım ve sonunda uykuya daldım. Sabah uyandığımda Göreme'ye girdik ve gördüklerimden çok etkilendim.

İlk başta hala rüya gördüğümü sanıyordum – elbette sadece birkaç dakika sürdü – ama gerçek olduğunu fark ettiğimde Kapadokya'nın coğrafi şekillerinin güzelliğinden gerçekten şaşırdım. Özellikle uzun Peri Bacaları.

Birçok resim görmüştüm ve bana ne beklediğini bildiğimi sanıyordum ama gerçekte hayal ettiğimden çok daha güzeldi. Aslında 'farklı' kelimesi duygularımı daha iyi açıklayacaktır. Yeryüzünde gördüğüm başka bir yer değildi – çok seyahat ettim – Çok çok güzel yerler gördüm ve Kapadokya da güzeldi ama diğerlerinden daha güzel değildi ama çok farklı. İlk gün herhangi bir tura katılmadık – ücretsiz turlara katılabilmemize rağmen – özgür olmak için daha kaliteli zaman geçirebileceğimizden emindik ve kocam Türk ve sisteme aşina olmalıydı – bu benim ilkimdi Türkiye'de – ama günün sonunda biraz hayal kırıklığına uğradık.

İtiraf etmeliyim ki, özgürleşmek sıkıcı değildi çünkü Kapadokya'nın her bir oluşumu çok etkileyiciydi. Sorun şu ki, bize tarihi açıklayan bir rehber olmadan bunun o kadar da anlamlı olmadığını fark ettik. Diğer üç günü küçük grup turlarına katılarak geçirdik. Buna değerdi. Ancak başka bir uyarı, balon turuna çıkmak istiyorsanız, yaz aylarında olsa bile, yanınıza bir ceket alın. Dondurucu soğuktu !.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı