Yurtiçi

 Kapadokya – Türkiye Jeolojik Harikalar Diyarı

Kapadokya'ya gelmek Yüzüklerin Efendisi manzarasına girmek gibidir. Her yerde, kayalar bir kek üzerinde buzlanma gibi pürüzsüz düzenli eğrilere çırpılmış. Bölgenin merkez üssü olan Göreme'den bir yürüyüşe çıktığınızda, ihale sarmaşıklarla yeşil parlayan yamaçlardan geçiyorsunuz. Yaşlı erkekler ve kadınlar yakacak odun yükleri ile iki katına keçi yolları üzerinde yürümek.

Sonbaharda yüklü bahçelerin ötesinde, kendinizi kristal bir gökyüzüne doğru yükselen dev taşlaşmış toadstools alanlarında bulabilirsiniz. Kapadokya'nın ünlü peri bacaları ana heykeltıraşın doğasıdır: Tabiat Ana. Zaman bu volkanik araziyi, topografik bir heves olan bükülmüş bir ay görüntüsüne aşındırdı.

İnsan doğayı bu kayalık konilerden çıkma evleri izledi. Bazıları lüks oteller olarak yükseltildi, bu yüzden kendinize bir mağara odası ayırtın ve eskilerin (ensuite bathroom isteğe bağlı) gibi yaşayın. Vadilerin etrafında yürüdüğünüzde, yüzlerce kilise, şapel ve manastırın taştan kesildiğini keşfedersiniz. Karanlık bir girişe çürük bir merdiven çıkın, içeri girin ve bakışlarınız 700-1.300 yıl önce yerel Hıristiyanlar tarafından oyulmuş duvarları, kemerleri ve sütunları süsleyen azizlerin yüzleri tarafından karşılanacak.

SEÇMELER

o Bir balon turu. Masmavi gökyüzüne yükselin ve büyülü manzaraya bakın.

o Bir mağarada kalın! İçinizdeki troglodyiti serbest bırakın ve bölgenin mağara otellerinden birine bakın.

o Ihlara vadisinde yürüyüş yapın. Bu doğal uçurumun kenarına yürüdüğünüzde kavrulmuş kayalık bir vahşi doğada dolanan yemyeşil bir şerit, yeşil bir vaha göreceksiniz. Derinliklerinde yürüyüş yapın ve uçurum duvarlarından oyulmuş Bizans kiliseleriyle karşılaşacaksınız.

o Göreme Açık Hava Müzesi. Fresklerle boyanmış eski kiliselerin serin, karanlık iç mekanlarını keşfederken, parlak güneşin içine girip çıkan bu geniş Hıristiyan kompleksinin kalıntılarını dolaşmak için biraz zaman ayırın.

o Bir yeraltı şehrini keşfedin. Kapadokya'nın tozlu topraklarının derinliklerinde, Hitit dönemlerinden Türklerin yükselişine kadar insanlara sığınan eski kasabalar, geniş tavşan savaşçıları, onlarca hikaye derinliği bulunmaktadır.

SEYAHAT BİLGİLERİ

Ne zaman gidilir: İlkbahar ve Sonbahar. Nisan ortasından haziran ortasına ve eylül-ekim ayları yoğun yaz sıcağından ve kalabalığından kaçınmak için en iyi zamanlardır. Kışın kar varsa, yer parlar, parlar ve daha da büyülenir.

Ne kadar süre: Ana olayları görmek için en az üç gün veya manzarada kendinizi gerçekten kaybetmek için bir hafta.

Planlama: Kendi ulaşımınız yoksa gezilerinizi organize etmenize yardımcı olabilecek bazı mükemmel tur operatörleri vardır, ancak sizi sonsuz halı ve seramik dükkanlarına götürmeyeceklerinden emin olun. İsteyerek dolaşmak için biraz boş zaman tanıyın.

İçeriden bilgi: Tüm kiliseler değil. Kapadokya'nın manzarası, açık hava aktiviteleri için mükemmel bir yer olmasını sağlar ve trekking'den dağ bisikletine, binicilikten beyaz su raftingine kadar her geçen gün artan bir miktar vardır.

Yerel Uzmanlar:

Middle Earth Travel – Kapadokya uzmanı, özellikle yürüyüş için iyi. http://www.middleearthtravel.com

Tel. +90384271 25 59. Gaferli Mah. Cevizler Sok. No: 20 50180 Göreme, Türkiye.

Kapadokya Balloons – Kapadokya'da balonculuğa öncülük eden şirket. http://www.kapadokyaballoons.com

Tel. +90 (0) 384.271 2442 TR-50180 Nevşehir, Türkiye

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı