Yurtdışı

 Slovakya'da Araba Sürme, Trafik İpuçları ve Ücretli Yollar

Polonya, Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Ukrayna ve Avusturya tarafından kara ile çevrili ve sınırlıdır, Slovakya Avrupa'da yükselen bir güçtür. 1991'de komünist Çekoslovakya'nın bölünmesinden sonra Çek Cumhuriyeti ve Slovakya iki bağımsız cumhuriyet haline geldi. Slovakya, ikisi arasında, özellikle kırsal alanlar, küçük kasabalar ve şehirlerden oluşan daha gelenekseldi. Dağlık yüzeyi nedeniyle sadece birkaç ana ve ulusal karayolu vardır. En büyük ve en kalabalık şehri Bratislava Slovakya'nın başkentidir.

Slovakya'da araç kullanmak başka herhangi bir yabancı ülkede araç kullanmak gibidir; ehliyetinizin olması gerekir. Ancak, Slovakya kanununun ehliyetinizi kullanmanıza izin verip vermediği ülkeye bağlıdır. Kimlik kartınızı, vizenizi ve pasaportunuzu getirmelisiniz, çünkü uluslararası bir sürücü belgesinin sürülmesine izin vermeniz istenebilir.

Diğer birçok Avrupa ülkesinde olduğu gibi, otomobilin sol tarafında değil, sağ tarafında araç kullanacaksınız. Bu kural tesadüfen değildir, ya da Avrupalılar sadece değişim hakkını kullanmak isterler. Bu aslında bir trafik kazasına karışma olasılığını azaltır, çünkü sürücü sınırlı görüş nedeniyle başka bir aracı geçmeyi zor bulacaktır. Tüm dünyadaki çalışmalar, kazaların çoğunun araç sollama nedeniyle meydana geldiğini söylüyor. Sonuç olarak, kazaları önlemek için Slovakya'daki ücretli yollarda araç kullanırken sol şeritte kalmanız önerilir.

D1 Otoyolu, tüm ülkeyi doğudan batıya yaydığı için Slovakya'nın en önemli ücretli yollarından biridir. D1 boyunca sürüş yapmadan başka bir şehri veya kasabayı ziyaret edemezsiniz, bu yüzden yolda kaybolmamak için bu ismi hatırlayın. D1'e girdikten sonra, varsa haritanızı kullanarak şehirlere kolayca gidebilirsiniz. Bununla birlikte, otoyol bazı bölümlerde hala yapım aşamasındadır, bu nedenle ileride herhangi bir inşaat görmeseniz bile hızınızı kontrol ettiğinizden emin olun.

Slovakya'da da hız sınırları vardır: ücretli yollarda ve otoyollarda 130 km / saat, ulusal ve ana yollarda 90 km / saat, endüstriyel, ticari veya yerleşim bölgelerinde 60 km / saat. Özellikle Slovakya'daki ücretli yollarda araç kullanırken, yola çıkmadan ve araç kullanırken mobil cihaz kullanmadan önce alkol içmek kesinlikle yasa dışıdır. Sadece sürücünün değil, başkalarının da hayatını tehlikeye atıyorlar. Eğer yakalanırsanız, cezalandırılacak ve ceza kesilecektir. Ekim-Mart aylarında kış aylarında gündüzleri bile Slovakya'da hava karardı, bu nedenle yasa her sürücünün güvenlik önlemleri için farlarını açmasını gerektiriyor.

Slovakya'daki uzun ücretli yolları ilk kez kullanıyorsanız, nerede ödeme yapacağınızı bilmeniz gerekir. Slovak yollarında yasal olarak sürmek için benzin istasyonlarından ve postanelerden çıkartmalar, 15 günlük veya yıllık çıkartmalar satın alabilirsiniz. Kolaylık olması için bu etiketleri ön camınızda görüntülemeyi unutmayın.

Hatırlatmalar gözlenmezse işe yaramaz. Ayrıca Slovakya'da sürüş bilginizi artırmak için seyahat rehberleri ve haritalar okuyabilirsiniz. Slovakya'ya gitmeden önce kullanmak için bir arabanız olduğundan emin olun ve elbette bir kamera getirmeyi unutmayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı