Yurtiçi

Tatil Önerisi: Kapadokya

Kendinizi tek masalın başkahramanı gibi hissedebileceğinizi düşünün. Esrarengiz tek coğrafyada, geçmişin aşındırdığı bozkır topraklar üstünde tek bulgu yolculuğuna çıktığınızı hayal edin. Her tek karışa mana katan peribacalarının yükseldiği, gökte balonların süzüldüğü, güneşin nazlı tek genç kız edasıyla tepelerin ardına gömüldüğü tek diyarda yine bulun benliğinizi. Öyle tek diyar ki burası, Persler ‘güzel atlar ülkesi’ demişler, bizler ise Kapadokya olarak adlandırmaya devam ediyoruz.

Genelde iki günlük hafta sonu rotalarıyla hayatınıza tek şeyler katmak için çabalayıp duruyoruz. Fakat Kapadokya için iki günün kafi olmayacağı kanaatindeyiz. Bu nedenden dolayı, patronlarınızdan ufak tek ricayla, Cuma gününü size bahşetmelerini isteyin. İşte 3 günlük tatil önerisi: Kapadokya.
Kendi Tatil Planını Kendin Yap

 • 1) Perşembe günü iş çıkışı atlayın tek Nevşehir uçağına. Isterseniz Nevşehir Havalimanı’na, isterseniz de Kayseri Erkilet Havalimanı’na uçabilirsiniz. Nevşehir Havalimanı – Kapadokya arası 30 km, Kayseri Havalimanı – Kapadokya arası ise 100 km. Ferah tek gezi planlaması için her iki havalimanından da vasıta kiralayabilirsiniz. Isterseniz şahıs başı 25 – 30 TL’ye her iki havalimanından da kalkan servisleri kullanabilirsiniz. Şayet motor ehliyetiniz varsa, Kapadokya’da tek motosiklet de kiralamanız mümkün.
 • 2) Gelelim nerede konaklayacağınıza. Alanda konaklama yapabileceğiniz o kadar defa seçenek var ki… Siz işe evvel Kapadokya otel ücretlerini araştırmakla başlayın bizce. Ardından ise Kapadokya otelleri arasında bütçenize ideal olanında rezervasyon yaptırın.
 • 3) Akşam otelinize yerleştikten ardından isterseniz bir miktar seviyesi turlayın. Kuruluş yetkilisinden etraf ile ilgili birkaç malumat edinin. Ve hafızalarınızdan silinmeyecek bu mükemmel güzergâh için bir miktar enerji toplamak yerine güzel tek uyku çekin.

 • 4) Sabah eskiden kalkın ve otelinizde güzel tek kahvaltı yapın. Kahvaltının sonrasında ilk durağınız, gördüğünüzde sizi hayrete düşürecek güzellikteki Göreme Açık Hava Müzesi. Burası epey devasa tek yer ve nerdeyse yarım gününüzü alacağı kanaatindeyiz. İçeride ilk Hristiyanlık devresine ilişkin çoğu kilise bulunuyor. Gezmenizi tavsiye ettiğimiz kiliseler ise şu şekilde; Karanlık Kilise, Çarıklı Kilise, Elmalı Kilise, Yılanlı Kilise ve Aziz Basel Şapeli. Göreme Açık Hava Müzesi’nde Müze Kart geçiyor. Fakat Karanlık Kilise için ilave olarak 8 TL vermeniz gerecek. Kiliseye 5’erli kümeler durumunda giriliyor ve içeride en çok 20 dakika kalabiliyorsunuz. Hiçbir kilisede resim çekilmesine destur verilmiyor maalesef. 🙁
 • 5) Göreme Açık Hava Müzesi’nden ardından, kompleksin derhal karşısında tespit edilen Tokalı Kilise’ye geçin. Ne yazık ki bu kilisede de Müze Kart geçmiyor, giriş fiyatı ise 8 TL. 10’arlı kümeler durumunda gezebiliyorsunuz kiliseyi.
 • 6) Öğle yemeğinizi seviyede tespit edilen kafelerden birisinde yedikten ardından, yürüyerek 30 dakikalık tek uzaklıkta olan Uçhisar’a doğru yola koyulun. Kuşkusuz vasıta kiraladığınızı varsayarak, henüz kısa bir müddette kasabaya varmış olacağınızı ön görü ediyoruz. Göreme’den de görülebilen Uçhisar Kalesi’ne çıkın. Manzaraya karşı güzel tek anı resimi çektirin.
 • 7) Akşam yemeği için otelinize dönün. Gece defa çok zaman kaybetmemenizde ve hemencecik uyumaya dalmanızda fayda var. Çünkü sonrası gün, gün doğumundan evvel uyanmanız gerekecek. 🙂
 • 8) Evet, ön görü ettiğiniz emeliyle balon turundan soz ediyorduk. 🙂 Kapadokya Balon Turu diye tanımladığımız şey bir miktar pahalı. Son olarak tahminen 160 Euro civarlarındaydı. Şayet otel yetkilisiyle ahbaplık kurmayı başarabilirseniz, tek olasılık bir miktar henüz uyguna uçma ihtimaline erişebilirsiniz. Fakat güvenilir olun ki, yaşayacağınız tecrübe bu ücrete değer. Balon turu tahminen 1,5 saat sürüyor. Gün doğumunun o enfes görünümü, havada uçuşan başka balonlarla birleşince seyrine doyulmaz tek cümbüş oluyor. Peşin peşin söyleyelim, şayet Kapadokya’ya gidip de balon turu yapmazsınız, defa şey yitirmiş olursunuz!

 • 9) Adrenalin dolu tek şeklinde güne merhaba dedikten ardından isterseniz seviyede, isterseniz de otelinize dönüp kahvaltı yapabilirsiniz. Ardından ise Kapadokya Paşabağ Rahipler Vadisi’ne doğru yol almanız gerekecek. O ünlü Kapadokya Peri Bacaları burada göğe yükseliyor. Peribacalarını gördükten ardından, armağanlık eşya alışverişi yapıp, civardaki kafelerde soluklanabilirsiniz.
 • 10) Öğle yemeği için bizim tavsiyemiz Avanos’a gidip, leziz tek testi kebabı yemeniz istikametinde olacak. Ayrı olarak burada çömlek yapımlarını seyredebilir, hem de tek adet de kendiniz veyahut sevdiğiniz biri için yapabilirsiniz.
 • 11) Sabahın ilk ışıklarında uyandığınızı varsayarsak, vücudunuz uykusuzluktan kırılıyordur büyük ihtimalle fakat elinize Kapadokya şarabı alıp, Panoramik Tepe’de günbatımını seyretmeden buradan dönmenize içimiz el vermez. Hayatınızın en eğlenceli dakikalarını yaşayacaksınız burada, hiç kuşkunuz olmasın. Ardından ise otelinize dönüp, tek güzel dinlenebilirsiniz.
 • 12) Gezinizin nihai gününde, erken kalkıp kahvaltınızı yapın. Otelden çıkışınızı yapın ve valizlerinizi aracınızın bagajına yerleştirin. Ardından da doğruca Derinkuyu Yeraltı Şehri’ne gidin. Tek rastlantı neticesi tespit edilen bu yeraltı kenti, 8 katlı ve epey büyük. Şayet karanlık ve dar yerlerden korkuyorsanız, bu rotayı es geçebilirsiniz. Çünkü iki bireyin yan yana yürüyemeyeceği tünellerden geçeceğiniz esrarengiz tek yolculuk sizi bekliyor olacak burada.
 • 13) Derinkuyu Yeraltı Şehri’ni gezdikten ardından, nihai durağınız Ihlara Vadisi. Güzel haber, burada Müze Kart geçiyor. Yüzlerce kilise ve enfes tabii güzelliklerle dolu tek vadi olan Ihlara’da, Yılanlı Kilise, Ağaçaltı Kilisesi, Sümbüllü Kilise ve Kırkdamaltı Kilisesi gezmenizi tavsiye ettiğimiz kiliselerden. Bundan sonra zaman bolluğunuza göre tercih yapabilirsiniz.
 • 14) Bu görkemli geziyi Melendiz Çayı üstünde heyeti kulübelerde bol köpüklü tek kahve içerek sonlandırabilirsiniz. Evet, ne yazık ki bundan sonra geri dönüş zamanı geldi. 🙁
 • 15) Bahar aylarında Kapadokya’da sanki tek cümbüş yaşanıyor desek yeridir. Japon turistlerin de bunda devasa hissesi var. 🙂 Bu tür tek geziyi 4 veyahut 5 kişilik yakın dost grubunuzla yeterince keyifli hale getirebilirsiniz.
 • 16) Ehemmiyetli hatırlatmalar; yola çıkmadan evvel Kapadokya hava vaziyetini kesinlikle muayene edin. Ferah ayakkabılar seçenek edin. Hediyelikler ve şarap alışverişi için valinizde çoktan yer bırakmaya çalışın. En son, resim makinenizi ve yedek pillerini yanınıza almayı sakın unutmayın. Şuandan eğlenceli tek tatil geçirmenizi dileriz.
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı