Yurtiçi

Türkiye'de Yer Alan Kitaplar – Seyahate Çıkmadan Önce Okunması Gereken Beş Roman

Tarih, sanat ve kültür açısından zengin olan Türkiye, Asya ve Avrupa'nın buluştuğu, hepsi de büyüleyici bir tatil beldesi oluşturmak için bir araya geliyor. Ancak Türkiye'nin karmaşık bir tarihi var ve eğer bu merak uyandıran ülkenin cildinin altına girmek istiyorsanız, Türkiye'de ayarlanmış kitapları okumak başlamak için harika bir yer. Aşağıdaki romanlar turist broşürlerinin ve tatil posterlerinin yüzeyinin altında çizmenize yardımcı olacak ve bu güzel ve tutkulu ülke hakkındaki anlayışınızı derinleştirecektir. Neden seyahatlerine başlamadan önce onlara bir şans vermiyorsun?

'Kanatsız Kuşlar' Louis de Bernières

Türkiye'nin güneybatısındaki küçük bir köyün sakinlerinin gözüyle bu roman, Türkiye'nin 20. yüzyılın başında nasıl modern bir şekilde yaratıldığını anlatıyor. Sıradan erkekler ve kadınlar, sevmek için büyüyeceğiniz karakterler sayesinde Osmanlı İmparatorluğu'nun çöküşüne ve ortaya çıkan yeni, laik devlete tanık olabilirsiniz. Bu, turist rehberlerinin önerdikleri, insanların ülkelerinin tarihini biraz daha iyi anlamalarına yardımcı olmak için bilindiği bir kitap.

Elif Şafak'ın 'The Flea Palace'

İstanbul şehri, Bonbon Sarayı sakinleri hakkındaki bu keyifli romanda bir karakter. On yıkık dairenin sakinlerinin hayatları boyunca, günümüz Türk toplumunun bir portresine sahibiz.

Maureen Freely tarafından 'Aydınlanma'

2005'ten başlayarak, bu politik gerilim, kocası terörizmle bağlantılarından tutuklanan Amerikalı eski vatansever Jeannie Wakefield'ın hikayesini anlatıyor. Hikaye araştırmacı bir gazeteci tarafından incelendiğinde, 1970'lerin İstanbul'una ve izleyen on yıllar süren siyasi kargaşaya geri döndük. Roman, günümüz Türkiye-Amerikan ilişkilerinin arka planına ışık tutmanın yanı sıra günümüz Türkiye'sinin karmaşık siyaseti ve toplumunun bir resmini verirken gerçek tarihsel olayları izliyor.

Alan Drew tarafından 'Su Bahçeleri'

17 Ağustos 1999'da Türkiye'nin kuzeybatısında, 17.000 civarında insanı öldüren ve yaklaşık yarım milyonu evsiz bırakan güçlü bir deprem meydana geldi. Bu roman, bir mülteci kampında yaşama zorluğu, yasaklı sevginin etkisi ve acımasız umutsuzlukları arasında hayatlarını yeniden inşa etmek ve kültürlerini sağlam tutmak için mücadele ettikleri için, bu deprem ve sonrasındaki Kürt ailesinin hikayesi. kendi kederi.

Orhan Pamuk'tan 'Masumiyet Müzesi'

Nobel ödüllü Pamuk'un kitabı olmadan Türkiye ile ilgili romanların bir listesi tamamlanmış olmazdı. Kitaplarının çoğu gibi, Masumiyet de ağır ve zorlu bir okumadır, ancak obsesif aşkın bu hikayesi, 1970'lerin İstanbulunun ortaya çıkan modernliğinin harika bir resmini verir. Genç kuzeni ile kısa bir ilişki, 30 yaşındaki Kemal'i ilişkilerinin anısına ömür boyu takıntıya götürür. Bir müzenin aşklarını onurlandırmak için sıradan nesneler toplamaya başlar ve hayatı sanki başka hiçbir şeyin önemi yokmuş gibi geçer. Gerçeğin ve kurgunun harika bir karışımında, yakında Pamuk'un yaşamı boyunca topladığı günlük nesnelerin bir koleksiyonunu sergilemek istediği Instanbul'da inşa ettiği gerçek 'Masumiyet Müzesi'ni ziyaret edebilirsiniz.

Bu yüzden, kendinizi en kısa sürede Türkiye'yi keşfetmek için o uçakta görmek için kaşınıyorsanız, bu romanlarla erken başlayın. İstanbul pazarlarında dolaşırken veya tüm aktiviteyi izleyen Boğaziçi Boğazı'nda otururken, bu romanlardan gelen karakterlerin yanınızda gibi hissedecekleri birçok an olacağını garanti edebilirim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı