Yurtiçi

Türkiye'ye Gitmeden Önce Okunması Gereken En İyi 7 Kitap

Bir sonraki hedefimin kültürünü ve yerel yaşamını daha iyi anlamak için her yolculuktan önce birkaç kitap okumayı seviyorum. Tabii ki ayrılmadan önce ve hatta bir sonraki varış yerimi seçmeden önce okuduğum seyahat rehberleri var, ancak favorilerim kurgu romanları. O ülkede gerçekleşen ya da yazarları o ülkeden olan hikayeleri okumayı seviyorum.

Aşağıda, bazı Türk yazarlarından Türkiye ile ilgili seyahat dışı kitapların büyük bir listesi bulunmaktadır. Yakında Türkiye'ye seyahat etmeyi düşünüyorsanız, en az birkaçını okumak için zaman yaratın, belki de hayalinizdeki yolculuğu beklenenden daha erken gerçekleştirmenizi sağlayacaktır.

1) Yaşar Kemal, Kuşlar da Gitti

Nobel Edebiyat Ödülü'ne aday olan, Türkiye'nin uluslararası düzeyde tanınan ve geniş çapta okunan yazarlarından birinden kısa bir roman. Bu kitapta yazar, büyük şehrin sürekli değişen ortamında hayatta kalmak için mücadele eden üç çocuğun hikayesini anlatıyor: İstanbul.

2) John David Tumpane, Scotch ve Kutsal Su

10 yıldır Türkiye'de yaşayan Amerikalı yazarın yazdığı Türk halkı ve Türkiye'de yaşam üzerine eğlendirici bir kitap. Bir Türk insanı açısından yazarın kibirli olduğunu ve gözlemlerin abartılı olduğunu görebilirsiniz, ancak Türklerin Türk düşüncesini anlamalarında kesinlikle yardımcı olacaktır. "Geceyarısından sonra Pan Am aracılığıyla İstanbul'a vardık. Şehre giderken tüm neon tabelalar bana çok garip geldi: Tuzcuoğlu, Hacı Bekir Lokumları, Koç. Bu dili asla öğrenemeyeceğim. Sonra İş Bankası'nı okurken bir tabela gördüm ve "banka" kelimesinin orada bir yerde saklandığından emindim. Zaten tek bir Türkçe kelime bildiğim için kalmaya karar verdim "

3) Orhan Pamuk, İstanbul Hatıraları ve Şehir

Nobel Ödülü sahibi İstanbul'u gençliğinden hatırlıyor. İstanbul'un hüznü çocukluğunu zenginleştirdi ve ona ilham vermeye devam ediyor. “… bu ölmekte olan kültürün melankoli etrafımızdaydı. Batılılaşma ve modernleşme arzusu ne kadar büyükse, düşmüş imparatorluğun tüm acı anılarından kurtulmak gibi görünüyordu: daha doğrusu dökülen bir sevgili kayıp sevgilisinin kıyafetlerini, eşyalarını ve fotoğraflarını fırlatırken "

4) Mustafa Ziyalan ve Amy Spangler (editörler), İstanbul Noir

Tamamı orijinal, Türkiye'nin en heyecan verici yazarlarından bazıları olan 16 öyküden oluşuyor; sonuç, şehrin ve Türkiye'nin çağrışımcı, genellikle şiirsel ve güçlü bir dille anlatılan yeraltı portresi.

5) Louis de Bernières, Kanatsız Kuşlar

Kanatsız Kuşlar, Louis de Bernières'in, Hıristiyan bir kız olan Philothei'nin ve çocukluk arkadaşı ve Müslüman İbrahim'in trajik aşk hikayesini anlatan bir romanıdır. Hikaye küçük, kurgusal bir köy olan Eskibahçe'de geçiyor; kurgu olmasına rağmen, Eskibahçe'nin yerleşimi bugün kalıntıları halen mevcut olan Fethiye yakınlarındaki Kayaköy köyüne dayanmaktadır; güzel bir tarihi romantik roman.

6) Elif Şafak, Pire Sarayı

Şafak, genç bir Türk romancısı, Türkiye, Fransa ve Bulgaristan'da en çok satan yazar. Pire Sarayı, İstanbul'da BonBon Sarayı adlı bir apartmanın sakinlerinin günlük rutinleri, şehrin kendisinin minyatür temsili, zıtlıklar ve çelişkiler şehri, Doğu'nun Batı ile buluştuğu şehir hakkında bir roman. Bit Pire Sarayı'ndan bir alıntı: "İstanbul o sabah yoğun bir sis altındaydı ve tüm İstanbulluların çok iyi bildiği gibi, sisli günlerde şehrin kendisi bile renginin ne olduğunu söyleyemedi. Ancak, Agripina Fyodorovna Antipova her zaman doğumundan bu yana büyük bir özenle şımarttı ve daha sonra istediği hiçbir şeyi elde edemediğinde başkalarının suçlanacağını varsaydı … "

7) Expat Harem Masalları: Modern Türkiye'de Yabancı Kadınlar

Anastasia M. Ashman ve Jennifer Eaton Gokmen tarafından oluşturulan ve düzenlenen kurgusal olmayan bir antoloji. Koleksiyonda, yedi ülkeden ve beş kıtadan 32 yabancı kadının yaşam deneyimleri yer alıyor. Bu farklı kadınlar, Türkiye'de yaşayan ve çalışan yabancı kadınlar bakış açısıyla din, kültür, çatışmalar, gelenekleri ve adetleri tanımlamaktadır. Sizi İstanbul'un dar sokaklarına, sıcak evleri ve buharlı Hamamlara götürecekler. Yakında Türkiye'yi ziyaret etmeyi planlıyorsanız, bu kitap kalbinizi Türk insanlarına ısıtmak için harika bir okuma.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı