Yurtiçi

URFA – Türkiye'nin Güney Doğu Anadolu'sundaki Peygamberler Şehri

Şanlıurfa, Türkiye'nin güneydoğu Anadolu bölgesindeki üst Mezopotamya'nın bereketli ovalarında yer alır ve dünyanın bilinen en eski uygar bölgelerinden biridir. Tarihi MÖ 4. yüzyıldan beri kaydedilmiştir, ancak MÖ 12. yüzyıla kadar uzanabilir. Urfa, İbrahim ve Eyüp'ün doğum yeri olarak tanımlanmıştır.

Hiob, Jethro, St. George ve Abraham peygamberlerin burada yaşadığına inanıldığı için şehir 'Peygamberler Şehri' olarak da bilinir. İbrahim'in doğum yeri olduğuna inanılan mağara korunmuştur ancak şimdi onu çevreleyen birkaç cami bulunmaktadır.

Tarihine rağmen, modern apartman blokları, mağazalar ve restoranlar ile yeni bölgeler genişledikçe modernliğin kanıtı var. Bununla birlikte, kentin eski mahalleleri avlu, cami ve köylülerin etrafına inşa edilmiş taş evleriyle hala modern Türkiye'nin geri kalanının sallamak için çok uğraştığı oryantal kültürün geleneksel görüntülerini çağrıştırıyor. Eski hanları ile eski çarşıda bir yürüyüşe çıkın ve kendinizi başka bir zamana taşındığınızı hissedin.

Batılı gezginler için bu, Urfa'nın ana cazibe merkezidir. Kasabanın oryantal cazibesi ile baştan çıkarılması çok kolaydır, ancak insanların mağara evlerinde yaşadığı fakir mahalleler, Türkiye'nin nispeten iyi ekonomik performansına rağmen, ülkenin güney doğu bölgelerinin yoksullukla uğraştığını hatırlatır. son yıllarda.

Ancak Urfa'nın cazibeden çok daha fazlası var. Turistler genellikle arkeolojik ve etnografik cazibe merkezlerini deneyimlemek için Urfa'yı ziyaret ederler ve antik tarih severler, alt Fırat bölgesinden Neolitik ve Kalkolitik çağlardan kalıntılar sergileyen müzeler bulacaklardır.

Urfa, şehir merkezinde bulunan balıklarla dolu havuzuyla ünlüdür. 'Balıklı Göl' (balık gölü) olarak bilinen bu havuzun hikayesi, Muhammed'in kutsal bir adamın, onu yakmak için ateş hazırlayan ama günlükler dönüştüğü inançsızlar tarafından yakılmak üzere olduğu zamanlara dayanıyor. sazan ve ateş suya dönüştü ve balık gölü oluştu.

Bu havuzun diğer tarafında Osmanlı Rizvaniye Camii bulunmaktadır. Bir zamanlar Havariler kilisesi olan Firfirli Camii de görülmeye değer. Şanlı Urfa Kalesi ve Ayn-i Zeliha.

Urfa birçok yönden muhafazakar bir kır kasabası gibi geliyor. Alkol, özellikle balık gölü çevresinde, mevcut cami sayısı nedeniyle kolayca bulunmuyor. Ancak, kasaba birkaç bar var. Çay bahçeleri özellikle akşamları güzel, ama aileler veya bekar erkekler için ayrılık var.

Nüfusun büyük kısmı Kürtler ve Türklerden oluşuyor, ancak orada yaşayan önemli bir Süryani / Süryani topluluğu var. Yabancı ziyaretçiler rahat hissedecek; Şehrin suç oranı düşük olan kadınlarda taciz nadirdir. Bununla birlikte, sokaklardaki kadınlardan daha fazla sayıda erkek olduğundan, yabancı kadınlar en az bir kişi ile daha iyi seyahat edebilirler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı