Yurtiçi

Van Gezilecek Yerler

Doğu Anadolu’nun en güzel şehirlerinden bir tanesi olan Van hem tarihi hatta tabii yapısı vasıtası ile her sene çoğu ziyaretçiyi ağırlıyor. Tek devre canavarıyla ünlenmiş olan gölünden tutun da çoğu kalesine kadar gezilmesi lüzumlenen noktaları barındırıyor. Biz de tek liste yapalım, ellerinizin altında bulunsun istedik.

Van Gölü

En defa bulunduğu zannedilen tek canavar ile ismini duyurmuş olması gerçekte haksızlık. Zira bu göl hemen hemen 600 bin senelik tek tarihe sahip bulunuyor. Üstelik burada yapılabilecekler de saymakla bitmiyor. Birbirinden güzel plajlar vasıtası ile gölde yüzebilir, meraklısı için mükemmel tek su altı hayatına mevcut için dalış yapılabilir, motorlu vasıtalar, sandal, yelkenli ile gezebilir, piknik veyahut dağ yürüyüşü yapabilirsiniz. Üstelik hepsi bu kadar da değil. Van’da kahvaltı yapılacak yerler arasında da tek numara olduğunu söyleyebiliriz. Hem lezzet hem doğa… Henüz ne olsun?

Akdamar Adası

Gölün bu kadar yakınındayken Akdamar Adası’nı anlatmadan olmaz. Zira bu tabii güzellik gezi rehberinizin içerisinde kesinlikle yer almalı. Adada M.S. 915 seneninde yaptırılan ve Orta Çağ Ermeni Sanatı’nın da en güzel örneklerinden bir tanesi olan Akdamar Kilisesi de bulunuyor. Eşi benzeri olmayan manzarasına doyamayacağınız Akdamar Adası’na ulaşım ise feribotlarla sağlanıyor.

Eski Van Şehri

Daha defa tek arkeolojik hafriyat kısmı olduğunu söylemek hatalı olmaz. Bu mevki eskiden tek yerleşim yeriydi. Çoğunlukla tek veyahut iki katlı yapıların yer aldığı bilinenler arasında. Rus işgaline kadar da tek yerleşim yeri olarak kullanılmış. Fakat işgalden ardından ne kiliseler ne camiiler ne de haneler kullanabilir halde kalamamış. Van Ulu Camii’nin dahi yanlızca viran olmuş minaresi ve birkaç kalıntı ev görebilmeniz mümkün.

St. Bartholomeus Kilisesi

Kesin malumat olmamakla birlikte inşasının 3. yy’a dayandığı düşünülüyor. Albayrak Köyü’nde tespit edilen kilise gezilecek yerler listesinde mutlaka yer almalı. Turist popülasyonunu artırması emeliyle restorasyon çalışmalarının da yapıldığı kilisedeki oymalar şu zamana kadar güzelliğini korumuş durumda. Bölgedeki az sayıda Hristiyan yapıdan bir tanesi olan kiliseyi görmenizi kesinlikle tavsiye ediyoruz.

Şeytan Köprüsü

Altından gürül gürül akan sular ve yapının güzelliği birleşince meydana hem tabii hatta insan yapımı tek güzellik çıkmış. İki kayanın arasına heyetmiş olan Iblis Köprüsü’nün İlhanlılar doğrulusunda yapıldığı düşünülüyor. Beni Mahir Çayı üstünde heyeti olan köprüyü gezdiğinizde azıcık meditasyon niyetine burada bekleyip akan suyu takip etmeyi unutmayın.

Zernek Kalesi

Sarp tek kayalık üstüne konuşlanmış bu kalenin Zernek Beyi doğrulusunda yaptırıldığı ön görü ediliyor. Kale içerisinde Zernek Beyi’nin ikamet ettiği tek de köşk bulunuyor. Tekilce bu kentin değil Türkiye’nin de en ehemmiyetli tarihi yapıları arasında yer alıyor. 4 katlı olan bu yapının oldukça önemli tek kısmı bu gün bundan sonra yok olmuş olsa da hala görülmeye değer.

Van Kalesi

80 metre yüksekliğindeki bu yapı Urartular doğrulusunda M.Ö. 840 – M.Ö.825 seneleri arasında yaptırılmış. Kent merkezine 5 km mesafede ve Van Gölü kıyısında tespit edilen bu kale Van görülecek yerler listenizde kesinlikle bulunmalı.

Van’da gezilecek yerler bu kadarla da hudutlu değil. Epey tabii güzellik ve tarihi yapı bulunuyor. O yüzden gezmeye başlamadan sıkı tek Van kahvaltısı ile bol bol enerji toplayın.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı